استون

فروش استون

استون (Acetone)مایعی پر کاربرد در صنایع شیمیایی، آرایشی بهداشتی و استفاده خانگی می باشد. این ماده قطبی، حلال آلی، سمی، بی رنگ، روان و با بویی شبیه بوی میوه دارد. استن در بدن انسان نیز یافت می شود که با گرسنگی و بیماری هایی مانند دیابت مقدار آن در خون و ادرار افزایش می یابد. در زیر خصوصیات، کاربرد و نحوه تولید استون را مشاهده می کنید.

برای خرید استون بصورت خرد یا عمده با ما تماس بگیرید.

مشخصات و خواص استون

فرمول استون
 • نام گذاری آیوپاک: پروپانون
 • نام های مترادف: استن، پروپانون; دی متیل فرمالدئید; دی متیل کتال; دی متیل کتن; کتن پروپان; بتا کتن پروپان; متیل کتن; پیروستریک اسید; پیروستریک اتر ; Acetone ;propanone
 • فرمول شیمیایی استون CH3)2CO)
 • انحلال پذیری: در آب، بنزن، دی اتیل اتر، متانول، کلروفرم و اتانول
 • شکل ظاهری: مایع
 • میزان ph: در محدوده 7i
 • نقطه جوش: 56.3 درجه سانتی‌گراد
 • دمای خود اشتعالی: 465 درجه سانتیگراد (به شدت آتش گیر)
 • نقطه ذوب: دمای منفی 94.07 درجه سانتی‌گراد

معرفی استن

استون نه تنها ماده ای موجود در طبیعت است بلکه در بدن ما نیز یافت می شود. این ماده بطور طبیعی در درختان، گیاهان، گازهای آتشفشانی و نیز مقداری کمی از آن در خون و ادرار انسان ها وجود دارد. بوی میوه‌ای هوای بازدم افراد دیابتی، ناشی از استون است که در بسیاری اوقات این بو در نفس یک فرد، نشانه ابتلا به دیابت است.
روزه داری، دیابت و ورزش شدید باعث افزایش تولید این ماده در بدن می شود. کتون تقریباً به طور کامل در کبد و به میزان کمتری در ریه و کلیه تولید می شود. این محصول به کلیه، بافت ها و اندام های بدن منتقل می شود و در محل انتقال یافته از آن به عنوان منبع انرژی استفاده می شود.

نحوه تولید استون

فرآیندهای اولیه تولید استون بر اساس تجزیه حرارتی استات کلسیم یا تخمیر کربوهیدرات نشاسته ذرت یا ملاس بود. در دسترس بودن پروپیلن در دهه 1960 منجر به ایجاد مسیری بر اساس دهیدروژناسیون الکل ایزوپروپیل یا پراکسیداسیون کومن شد.
بدلیل هزینه های کمتر تولید تقریباً 90٪ تولید استون از طریق کومن cumene انجام می شود. در این فرآیند ، استون با فنل تولید می شود.
فرآیند اصلی تولید کومن شامل واکنش پروپیلن و بنزن در حضور کاتالیزورهای مبتنی بر اسید فسفریک یا اخیراً کاتالیزورهای زئولیت است. کومن در فاز مایع اکسید می شود و به کومن هیدروپراکسید تبدیل می شود و سپس در حضور اسید سولفوریک به فنل و استون شکسته می شود. حدود 0.62 تن استون با هر تن فنل تولید می شود.
مسیر ایزوپروپیل الکل ، جایی که الکل از طریق فلز ، اکسید فلز یا کاتالیزور نمک از بدن به استون دهیدراته می شود ، رو به کاهش است. فرآیند جدیدتری که در ژاپن اهمیت یافته است ، اکسیداسیون مستقیم پروپیلن است اما از هزینه های بالای سرمایه و مشکلات خوردگی رنج می برد. مقادیر کمی از آن نیز به عنوان محصول جانبی در تولید پروپیلن اکسید (لیوندل) ، اسید استیک و هیدروکینون (Eastman Chemical and Goodyear) تولید می شود.
Shell Chemical یک فرآیند فنول ایجاد کرده است که هم استون و هم متیل اتیل کتون (MEK) را تولید می کند. به گفته مشاوران Nexant ChemSystems ، این شامل اکسیداسیون مشترک کومن و ثانویه-بوتیل بنزن است که از طریق آلکیلاسیون بنزن با n-بوتن ها ساخته می شود. این فرآیند توانایی تغییر نسبت استون را در محدوده معقول برای پاسخگویی به تقاضاهای مختلف بازار دارد.

قیمت استون

وکس پارافین

در شیمیایی مهدی فروش استون بصورت عمده و یا خرده، استن صادراتی در بسته بندی های مختلف و ارسال به تمام نقاط کشور انجام می گیرد. بدلیل عدم ثبات در بازار مواداولیه برای خرید بصورت خرد یا عمده و یا اطلاع از قیمت استون آن با ما تماس بگیرید.

تماس با مواد شیمیایی مهدی

کاربرد استون چیست؟

 • استون در صنعت: این ماده یکی از پر کاربردترین حلال های آلی در صنعت بشمار می رود. بطوریکه تقریبا 75% خرید آن در جهان بعنوان حلال و مابقی در تولید سیانوهیدرین استون و متیل متاآکریلیت استفاده می گردد.
  از دیگر کاربرد استون استفاده از آن بعنوان حلال استیلن که قابلیت اشتعال بسیار بالاتری دارد استفاده می‌شود. جالب است بدانید که یک لیتر استون در فشار ۱۰ بار قابلیت حل ۲۵۰ لیتر استیلن را در خود دارا است.
 • صنایع رنگ و رزین: در صنایع تولید رنگ و رنگ آمیزی استون کاربرد قابل توجهی دارد:
  آماده سازی و تمیز کاری فلزات پیش از رنگ آمیزی
  استفاده در رنگ اتومبیل، جوهر چاپ و ورنی های روی چوب
  استفاده در رنگ ها و روکش بعنوان جز فرار
  به عنوان ضد زنگ فلزات نیز می‌توان استفاده کرد.
  رقیق کردن رزین پلی استر و حل کردن اپوکسی‌های دو قسمتی و کریستال‌های سیانور قبل از سخت شدن
  این ماده، حلال خوبی برای خیلی از پلاستیک ها و فیبرهای صنعتی است.
 • داروسازی: استفاده از آن در تولید قرص و مایعات با چگالی بالا، مخلوط کردن پرکننده ها
 • آزمایشگاه ها: بدلیل فرار بودن و قیمت ارزان استون از آن برای شستن ظروف آزمایشگاهی استفاده می شود. ضدعفونی کردن برخی از ابزارهای آزمایشگاهی
 • صنایع آرایشی بهداشتی: استفاده از این ماده به عنوان پاک کننده چسب های آرایشی، افزودنی رنگ مو، برخی لوسیون های پوستی، لاک پاک کن ها و دستمال مرطوب
 • حد واسط شیمیایی : استون بعنوان در سنتز متیل متاکریلات، تولید حلال هایی مانند متیل ایزوبوتیل الکل و متیل ایزوبوتیل کتون استفاده می شود.
  همچنین نقش مهمی به عنوان حلالی قطبی و پروتونی در بسیاری از واکنش‌های آلی دارد. علاوه بر این از این ماده به عنوان عامل ترسیب پروتئین‌ها نیز استفاده می‌شود.
 • صنایع غذایی: استن بعنوان افزودنی غیر مستقیم در صنایع غذایی بکار می رود. همچنین به بلوغ و سفید شدن آرد کمک می کند.
 • استفاده خانگی: استفاده از استون بعنوان لاک پاک کن، پاک کردن لکه جوهر روی لباس، ضدعفونی ابزار آرایشی (قیچی ، ناخن گیر ، موچین)، از بین بردن خراش روی اشیا پلاستیکی، پاک کردن لکه رنگ روی دیوار، پاک کردن رنگ قهوه داخل لیوان، از بین بردن اثر چسب
کاربرد استون

اطلاعات ایمنی استون

 • اشتعال:
  این ماده بشدت قابل اشتعال بوده و در دمای اتاق به سرعت می سوزد. برای اطفا حریق آن از کربن دى اکساید، پودرخشک موادشیمیایی، فوم الکل، فوم پلیمر استفاده می شود. آب برای خاموش کردن آن کاربرد ندارد.
  تماس با چشم: در غلظت های متفاوت تاثیرات مختلفی می گذارد.
  ppm ۵٠٠: تحریکات مختصر.
  ppm 1000: تحرىکات قابل توجه
  در برخی موارد که شدت تماس و غلظت ماده زیاد است موجب آسیب به قرنیه خواهد شد. در صورت تماس با چشم، پلک ها را باز کرده و به مدت 20 دقیقه چشم را شستشو دهید سپس به پزشک مراجعه کنید.
 • نوشیدن:
  نوشیدن حجم زیادی از استون ، موجب بیهوشی و آسیب به مخاط دهانی خواهد شد. استن مى تواند در هنگام خوردن یا استفراغ کردن وارد ریه ها شود.
  در صورت نوشیدن این ماده دهان را با آب شستشو دهید. فرد را وادار به استفراغ نکنید . به فرد مصدوم ٢۴٠ تا ٣٠٠میلى لیتر آب با املاح معدنى رقیق بخورانید. اگر استفراغ خود به خود اتفاق افتاد فرد را به بغل خوابانده تا جلوى راه تنفسى فرد گرفته نشود. سریعاً فرد را به اورژانس ببرید.
 • تماس با پوست: در اثر تماس با پوست موجب سوزش، تحریک پوست و صدمه زدن می شود. اما تاثیری بر روی سلامتی نخواهد داشت. در صورت تماس با پوست، موضع آلوده را به مدت 5 دقیقه شستشو دهید تا آلودگی برطرف شود.
 • تنفس:
  تنفس استون و قرار گرفتن در معرض آن بمدت طولانی طبق آزمایشات انجام شده روی جانوران موجب آسیبهای کلیوی، کبدی و صدمه به دستگاه عصبی ، نقصهای مادرزادی و پائین آمدن قدرت باروری در جنس نر می‌شود. البته هنوزمشخص نیست که آیا استون همین تاثیرات را روی انسان هم دارد یا نه.
  در صورت تنفس آن اگر علائم تنفسی مشاهده کردین فرد را به هواى آزاد برده و اگر علائم باقى ماند به پزشک مراجعه نمایید.

بسته‌بندی، نگهداری و انبارداری

برای نگهداری و انبارداری استون در نظر بگیرید که سقف انبار نگهداری باید ضد حریق بوده و همچنین این ماده از اکسید شونده های قوی جدا نگهداری شود.

پرسش و پاسخ

آیا استون در آب حل می شود؟

بله، استون در آب، بنزن، اتانول، متانول، دی اتیل اتر و کلروفرم محلول است.

از کجا استون بخریم؟

برای خرید استون در مقادیر کم و یا عمده می توانید به بازار مواد شیمیایی ناصرخسرو مراجعه کنید. شیمیایی مهدی عرضه کننده انواع استون به شما مشتریان گرامی است. 02133911310

آیا لاک پاکن از بین برنده میکروب و باکتری است؟

نه. لاک ناخن ماده موثری ندارد که بتواند باکتری یا میکروب را از بین ببرد. اما می توانید از استون، بعنوان پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید. زیرا یک ضد عفونی کننده طبیعی است.

آیا استون یک ضدعفونی کننده است؟

استون یک عامل ضد باکتری قوی است و برای ضد عفونی معمول سطوح از ارزش قابل توجهی برخوردار است. از این ماده برای ضدعفونی کننده همه مطب ها و آزمایشگاه ها استفاده کرد.

آیا استون برای پوست بدن مضر است؟

از آنجا که استون یکی از مواد شیمیایی طبیعی موجود در بدن ماست، به شرطی که قرار گرفتن در معرض آن کم باشد، مضر نیست. اگر در معرض مقدار زیادی از آن قرار بگیرید یا برای مدت طولانی استفاده کنید، ممکن است موجب مشکلات سلامتی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند

WordPress Theme built by Shufflehound.