پارافین تراپی یک روش بسیار ساده و ارزان برای تسکین دردهای عضلانی، دردهای مفاصل، شادابی و لطافت پوست است. پارافین با انتقال حرارت از خود به بدن موجب تسکین درد مفاصل و عضلات خواهد شد.

آیا پارافین تراپی موجب درمان آرتروز می شود؟

محققان در طی چندین آزمایش روش های مختلف درمان روماتیسم مانند سونوگرافی ، موج کوتاه ، تحریک مادون قرمز یا فارادیک را در برابر پارافین تراپی بررسی کرده اند. پارافین تراپی با پیشرفت قابل توجهی در بهبود روماتیسم مفصلی در کنار ورزش همراه بوده است. با استفاده از موم پارافین بلافاصله درد و سفتی را تسکین پیدا می کند ، بدون اینکه اثرات مخربی بر روند بیماری داشته باشد.

برای درمان آرتروز با پارافین چه وسایل نیاز داریم؟

  • ۲ کیلوگرم پارافین جامد بهداشتی
  • روغن طبیعی یا کرم مرطوب کننده به میزان لازم
  • دستگاه پارافین تراپی (دستگاه داغ کردم موم وکس) یا گرم کردن پارافین تا دمای معین و ذوب آنمناسب رساند
  • دستکش یا کیسه پلاستیکی
  • حوله پارچه ای

روش انجام پارافین تراپی برای ارتروز

ابتدا پارافین را با استفاده از هیتر یا دستگاه وکس ذوب می کنیم. سپس کرم مرطوب کننده و یا روغن طبیعی را به آن اضافه می کنیم. دقت کنید دمای پارافین تا حدی نباشد که موجب سوختگی شود. پیش از شروع پارافین تراپی، دست یا پای خود را با آب ولرم و صابون به خوبی بشویید و کاملا خشک کنید. این کار باعث تمیز ماندن پارافین شده و در نتیجه می توانید در آینده نیز بار ها از آن استفاده کنید.

نحوه انجام پارافین تراپی برای ارتروز

حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید تا موم خنک شود تا وقتی که روی آن یک فیلم نازک داشته باشیم. این بدان معنی است که به اندازه کافی سرد می شود تا بتوانیم دست یا پای خود را در آن قرار دهیم. برای بررسی دمای موم می توان از دماسنج استفاده کنید. هنگام شروع درمان باید حدود 125 درجه فارنهایت (51.7 درجه سانتیگراد) باشد.
پوست را به کرم مرطوب کننده یا روغن های گیاهی آغشته نمایید تا علاوه بر حفظ رطوبت پوست ، پس از انجام پارافین درمان ، پارافین به راحتی از سطح پوست جدا شود. عضلات دست یا پا را شل کرده و به آرامی در پارافین مذاب فرو ببرید. انگشتان کاملا از هم باز باشند. احتیاط کنید که کف یا دیواره های ظرف را لمس نکنید زیرا حرارت آن سبب سوختگی می شود. اجازه دهید پارافین تا مچ دست یا پا را پوشش دهد.
دست یا پا را از پارافین خارج کنید ولی بالای ظرف نگه دارید و چند ثانیه صبر کنید تا کمی خشک شود و بعد دوباره در پارافین فرو ببرید. این روند را 10 تا 12 بار تکرار کنید. هر بار که در پارافین فرو می برید، دقیقاً زیر خط موم قبلی روی پوست خود متوقف شوید. این باعث می شود موم گرم زیر مومی که از قبل روی پوست شما است قرار نگیرد و از سوختن جلوگیری می کند.
از یک حوله برای پوشش دادن عضو مورد نظر استفاده کنید تا گرمای پارافین برای مدت زمان بیشتری حفظ شود. پس از ۲۰ دقیقه پارافین را از روی پوست جمع کنید و داخل دستگاه پارافین تراپی یا ظرف خاصی نگه داری کنید تا در آینده از آن استفاده شود.

عوارض پارافین تراپی

چنانچه دارای گردش خون ضعیف هستید از انجام پارافین تراپی خودداری کنید.
افرادی که دچار دیابت یا بی حسی دست و پا هستند از انجام پارافین تراپی خودداری کنند.
در صورت وجود جوش یا زخم باز بر روی پوست ، پارافین تراپی انجام نشود.
هر بار که دست یا پای خود را درون پارافین فرو می برید، از دفعه قبل کمتر فرو ببرید تا از ایجاد سوختگی پوست جلوگیری شود.
پارافین ماده ای قابل اشتعال است پس در استفاده از آن احتیاط نمایید.
توصیه می شود پیش از انجام پارافین تراپی در درمان آرتروز با دکتر خود مشورت نمایید.